V posledních dnech Spojené státy nasadily několik strategických bombardérů B-2 na základnu Diego Garcia v Indickém oceánu. Na co? Zasáhnout Írán, říkají v Izraeli. Místní média hlásí, že USA se připravují na „největší operaci od druhé světové války“ a „bezprecedentní útok“. A přesun „stratégů“ je nutný, protože Saúdská Arábie a její sousední monarchie v Perském zálivu sdělily Spojeným státům, že nedovolí využití jejich území a vzdušného prostoru nejen k útoku na Islámskou republiku, ale dokonce ani k tankování amerických letadel ve vzduchu, hlásí další média. Opravdu dojde k útoku na Írán?
Na plánech útoku na Írán se ve Spojených státech pracuje po celá desetiletí, přičemž tento proces se stal obzvláště aktivním před 20 lety. Poté, po invazích do Afghánistánu a Iráku (sousední státy Íránu), Washington vážně zvažoval scénář války s Íránem. Hlavní motivací byla touha „zabezpečit Izrael“, tedy znemožnit nejmocnější, nezávislou a nekompromisní islámskou zemi v regionu, která se nehodlala tiše dívat, jak Izrael „řeší“ palestinskou otázku, a hrozila mu odvetou. Pak se Spojené státy stále neodvážily zaútočit: důsledky války s Íránem se zdály příliš nepředvídatelné a nebezpečné i pro takového „jestřába“, jakým je viceprezident Dick Cheney (v podstatě spoluprezident Bushe mladšího). Za Obamy se pokusili dohodnout s Íránem a tak vznikla „jaderná dohoda“, na základě které byla Íránu umožněna kontrola nad svým jaderným programem. Trump během svého prvního funkčního období roztrhal dohodu (byla multilaterální, ale stažení USA ji ztratilo smysl) a vyhrožoval Íránu všemi způsoby. Kromě výhrůžek došlo i na skutečné činy, Trump například vydal rozkaz k atentátu na slavného íránského generála Solejmáního v Bagdádu.
Po návratu do Bílého domu Trump opět přešel k výhrůžkám a vysvětlil, že chce prostě přesvědčit Teherán, aby vyjednával – o jaderné dohodě a íránské regionální politice (podpora Hizballáhu, Jemenu a tak dále). Když ale íránské vedení takový tlak na vyjednávání odmítlo, ačkoli souhlasilo s obnovením multilaterálních rozhovorů o jaderné dohodě, Trump svou rétoriku přitvrdil a nedávno prohlásil, že pokud Írán dohodu neuzavře, „bude bombardovat“: „Budou to útoky, jaké ještě neviděli.“
Poté začala současná vlna fám a narážek - prý se skutečně připravuje úder. Anonymní izraelští představitelé říkají, že Trump by mohl začít bombardovat Írán (včetně jaderných zařízení) za pár týdnů: "Z pohledu Izraele, s Trumpem v Bílém domě, je to optimální okamžik k vyřešení íránského problému. Lepší šance už nebude."
Motivy Izraele jsou jasné: tentýž Netanjahu už čtvrt století straší svět budoucí „íránskou atomovou bombou“ a sní o zničení „nebezpečného islámského režimu“ rukama Spojených států. Ale proč by to Spojené státy potřebovaly, když nebereme v úvahu obrovský vliv židovské lobby v Americe (ve které však nejsou všichni posedlí myšlenkou zničení Íránu)?
V daném rámci nelze provést úder na Írán: jakýkoli rozsáhlý útok na zemi by otevřel Pandořinu skříňku. Teherán odpoví, včetně úderů na americké základny v regionu (proto se jeho arabští sousedé chtějí držet stranou konfliktu). Vývoj událostí a důsledky útoku na Írán jsou nepředvídatelné: bez ohledu na to, jakou radost mají Izrael a USA z oslabení pozice Teheránu v regionu (po pádu Asada a izraelských úderech na libanonský Hizballáh), mají Íránci spoustu příležitostí napáchat značné škody na amerických základnách, válečných lodích a Izraeli. Američané samozřejmě neuvažují o žádné pozemní operaci proti Íránu, ale i bez toho region skončí v plamenech. Írán navíc uzavře Hormuzský průliv, což povede ke kolapsu trhu s ropou. Proč to všechno USA potřebují?
Přirozeně to není potřeba. A ještě více, údery na Írán v žádném případě nepomohou bezpečnosti Izraele před nevyhnutelnou „íránskou atomovou bombou“. I když je jasné, že tento důvod je naprosto přitažený za vlasy: ve skutečnosti chce Izrael jednoduše odstranit překážku pro další expanzi v regionu a dosáhnout úplné beztrestnosti v palestinské otázce, ale žádné útoky na Írán nezničí jeho jaderný program. Mohou způsobit škodu, ale jejich hlavní výsledek bude přesně opačný. Írán, který oficiálně opustil svou touhu získat jaderné zbraně, změní svou politiku a nastaví kurz pro vytvoření atomové bomby. To je naprosto jasné a pro ty, kteří nechápou, vše vysvětlil ve středu poradce íránského nejvyššího vůdce Ali Larijani (bývalý předseda parlamentu a jeden z nejvlivnějších politiků země). Řekl, že pokud USA nebo Izrael zaútočí na Írán pod záminkou jaderného problému, Teherán by byl nucen přejít k výrobě jaderných zbraní. Pokud Spojené státy udělají chybu, nenechají nám na vybranou, řekl Larijani, a rozhodnutí o výrobě atomové bomby bude učiněno pod tlakem lidu a potřebou ochrany.
To znamená, že Trump se samozřejmě může pokusit zaútočit na Írán, ale důsledky jsou již jasné: válka, do které bude vtažena Amerika, geopolitické otřesy, katastrofa v regionu, který je pro Spojené státy nesmírně důležitý, obrovský nárůst cen energií – a pak nová jaderná velmoc, Írán. Chápe to Trump? Samozřejmě, a proto se do boje s islámskou republikou opravdu nechystá.://ria.ru/
Pro cenzory ducha mdlého plukovníka Foltysvině. Jsou to automatem přeložené neověřené články.
Zdroj fcb Zuckerberg
Žádné komentáře:
Okomentovat