Stránky

Pages

Pages

úterý 19. listopadu 2024

Čtenáři nám píší




Nejprve shrnutí prezidentských voleb v USA, čímž volně navazuji na předchozí dopisy:

  • podle záznamů se voleb v roce 2016 zúčastnilo 136,8 mil. občanů (Trump vs. Clintonová)
  • v roce 2020 se voleb zúčastnilo 158,5 mil. občanů (Trump vs. Biden)
  • v roce 2024 se voleb zúčastnilo 148,9 mil. (Trump vs. Harrisová)
Z výše uvedených počtů je zajímavé, že v roce 2020 se účast ve volbách zvýšila o 21,7 mil. voličů oproti roku 2016, avšak v roce 2024 se účast náhle snížila o téměř 10 mil. voličů oproti roku 2020. To je zvláštní vlna nahoru a dolů, která podporuje analýzy o podvodech s využitím falešných korespondenčních hlasovacích lístků v roce 2020 (viz analytické výstupy v předchozích e-mailech). Falešné korespondenční hlasovací lístky se připravovaly i pro rok 2024 (byly zde náznaky např. ve státech Pensylvánie a Wisconsin - oba patří k tzv. "swing states"), ale průběh voleb byl od počátku tak drtivý ve prospěch Trumpa, že aktéři nakonec od větších podvodů upustili, protože náhlé změny by byly až příliš podezřelé a nutně by se přezkoumávaly. Již v polovině sčítání bylo jasné, že Trump si jde pro vítězství. A jakmile Trump získal 200 volitelů z potřebných 270, tak vývoj ukazoval, že celkem získá více než 300 volitelů (nakonec získal 312 volitelů). Dále nemá smysl rozebírat, proč vyhrál Trump, a nikoli povrchní a přetvařující se Harrisová, která až v rámci krátké volební kampaně ukázala, že jako viceprezidentka USA provádí nějaké aktivity.

A nyní několik poznámek k zamyšlení. Ke každé poznámce bych mohl vytvořit ucelenější dokument, ale svůj čas nyní věnuji své zmíněné prioritě. Tak tedy jen nástin několika bodů:
  • Studená válka nikdy neskončila, nyní se nachází ve své 5. fázi. Hlavní cíl USA směřující proti Sovětskému svazu a nyní proti Ruské federaci (RF) nebyl dosud dosažen, což se vzhledem k rostoucí Číně stává naléhavější věcí.
  • Všechny události, které se od roku 2001 odehrávaly v Afghánistánu (AFG) a které se od roku 2003 odehrávají na Blízkém východě a dále od roku 2014 na Ukrajině (UKR) jsou součástí soupeření mezi USA a RF naplňovaného podle plánu USA pro 21. století. 
  • Stále slýcháváme, že USA měly usilovat o to, aby se Rusko a Čína nespojily ve spolupráci, ale už nikdo neříká, jak by to bylo možné provést. Spolupráce USA s jedním z těchto dvou států na úkor druhého státu by vždy znamenala ekonomické posílení vybraného státu, což by v konečném důsledku bylo kontraproduktivní pro samotné postavení USA. Američané nezvolili rozsáhlejší spolupráci ani s jedním z těchto dvou států, ale zahájili tlak na Ruskou federaci se snahou změnit ruský režim a dostat se k ruskému nerostnému bohatství. Pokud by se jim to podařilo, získali by významný nástroj v působení proti Číně a v získávání dalších států do sféry svého vlivu a kontroly. Jiný postup pro USA není (Američané nemohou na Čínu účinněji působit bez toho, aby ovládali Rusko). Je to stanovený cíl pro 21. století, ve kterém však USA nabírají zpoždění.
  • K naplňování plánu USA měly a stále mají sloužit nové členské země NATO, přičemž jako hlavní nástroj pro působení proti Rusku byla vybrána Ukrajina chápaná jako pomyslná brána do Ruska (gate to Russia).
  • AFG měl sloužit v působení na postsovětské středoasijské republiky, dále k napojení na nerostné suroviny v Kaspickém moři a k izolaci Íránu, což mělo být podpořeno z druhé strany obsazením Iráku (ztráta Íránu na konci 70. let je pro USA trvale velkým mindrákem).
  • V AFG se však dlouhodobě nedařilo vytvořit bezpečnou základnu pro působení na okolní země, proto bylo rozhodnuto soustředit vojenský personál a materiál na UKR k zesílení výcviku ukrajinských sil a k přípravě vojenské operace na Donbase, což měl být jakýsi reparát. Američané opustili AFG v srpnu 2021 a Rusové zahájili invazi na UKR v únoru 2022, což má časovou návaznost. Mnozí vykládají, že Američané svým odchodem z AFG ukázali svou slabost, čehož prý chtěl Putin využít, a tak krátce nato zahájil invazi na UKR. Toto je však hodně naivní a předpojatý myšlenkový proces. Rusové věděli, že odchodem z AFG bude posílen výcvik ukrajinských sil a též jejich vyzbrojování, což se záhy potvrdilo. Ukrajinci za podpory, či spíše za velení USA připravovali vojenskou operaci na východě UKR, jenže Rusové nechtěli čekat, až bude tato operace spuštěna. Nejprve se snažili s USA dohodnout konkrétní bezpečnostní záruky, ale když tato jednání Američané odmítli a když Zelenskyj postrkován ze strany USA prohlásil, že UKR přestává plnit tzv. Minské dohody, tak Rusové převzali iniciativu a sami zahájili rozsáhlou invazi na UKR. Tím zcela narušili plány USA a přinutili je k dalšímu zpoždění. 
  • Invazí na UKR nastala brutální zástupná válka a započala 5. fáze studené války v soupeření mezi USA a RF. Rusové dali jasně najevo, že pokud budou chtít Američané provádět jakékoli změny v jejich sousedství (jako např. organizovat násilný převrat v roce 2014), pak z toho nesmějí vynechávat potřeby RF, přičemž Rusové pochopitelně vědí, že všechny tyto aktivity jsou namířeny proti jejich stávajícímu režimu s cílem ho oslabit a posléze vyměnit za režim, který by se podvolil zájmům USA (otázkou je, zda je to vůbec možné).  
  • Vážným problémem je, že evropské státy nezůstaly stranou tohoto soupeření a agilně se připojily na stranu USA včetně nově přičleněných států z bývalého socialistického bloku. Evropské země zapomněly hrát vlastní roli a udržovat rovnováhu sil mezi Východem a Západem, čímž by zároveň udržovaly mezinárodní mír. 
  • USA budou v tlaku proti RF využívat převážně členské země NATO, proto chtějí, aby tyto země maximálně zbrojily a používaly americkou vojenskou techniku. Jednak z toho mají peníze a jednak budou moci kompatibilně velet svým podřízeným armádám. 
  • Američané by rádi zůstali v pozadí a vše jenom řídili. Proto neustále používají slovní spojení "USA a NATO", jako by snad ani do NATO nepatřili. Už na konci 90. let při zpracovávání plánu na 21. století se jasně vyjádřili v tom smyslu, že Rusko po Napoleonovi a Hitlerovi čeká na NATO, nikoli na samotné USA. 
  • Jaký bude další vývoj? A jak do toho zapadá Trump? Už jsem toho napsal hodně, tudíž další poznámky v nějakém příštím dopise. Ale kdo byl čtenářem zpravodajských produktů na státem odstraněných webových stránkách Exanpro.cz, tak si mohl přečíst více analýz, hodnocení a předpovědí směřujících do rozhodujícího roku 2030, případně 2028. Také si mohl přečíst, jak to bylo s Trumpem v jeho funkčním období 2016-2020 a s prosazováním zahraniční politiky USA. Jenom poznamenám, že o Trumpovi se mluví, že ve funkci prezidenta USA nezačal žádnou další válku, avšak už se nemluví, že ve svém úřadě několik dalších válek připravoval, přičemž byl vykonavatelem několika "vojenských epizod", které nebyly v souladu s mezinárodním právem. Ale to už bych se zase příliš rozepisoval.
P.S.: Vše můžete šířit dle libosti.

S pozdravem
Jiří Wagner

Zdroj tydenikobcanskepravo@gmail.com










Žádné komentáře:

Okomentovat