Stránky

Pages

Pages

sobota 20. července 2024

Pandořina skříňka vesmírných zbraní se otevírá




 USA podle čínského GT vynikají v tom, že lupičskou logiku prezentují čestným způsobem. Na základě těchto účelů USA neustále propagují „teorii čínské vesmírné hrozby“, pomlouvajíc a očerňujíc Čínu. Jde pouze o udržení vojenské hegemonie USA, promítání myšlení studené války a myšlení s nulovým součtem do vesmíru.

Čína si podle redakčního úvodníku ve vývoji vesmíru ve srovnání s USA zvolila jinou cestu. Zatímco USA se zaměřují na vesmírné technologie pro hegemonii a závody ve zbrojení, Čína prosazuje mírovější přístup. Bývalý americký prezident Donald Trump výslovně prohlásil, že nestačí mít pouze „americkou přítomnost ve vesmíru“; musí mít „americkou dominanci“. S tím, jak se vesmírné schopnosti ostatních zemí neustále posilují, roste „vesmírná úzkost“ USA, což vede k urychlení militarizace vesmíru. 

Článek GT připomíná, že v roce 2018 Trumpova administrativa oficiálně označila vesmír za „válečnou doménu“. USA aktivně pokročily ve své vesmírné vojenské strategii zřízením Space Command, vytvořením Space Force a značnými investicemi do útočných vesmírných zbraní. Stala se primární hybnou silou militarizace vesmíru a představuje největší hrozbu pro vesmírnou bezpečnost. Tyto akce nevyhnutelně ohrozí plány rozvoje vesmíru zemí na celém světě, potenciálně podnítí závody ve zbrojení ve vesmíru a podkopou globální strategickou stabilitu.

Naproti tomu Čína se rozhodně staví proti závodům ve zbrojení ve vesmíru a je odhodlána podporovat jednání v rámci mezinárodního společenství s cílem dosáhnout právních nástrojů pro kontrolu vesmírných zbraní s cílem zajistit mír a bezpečnost ve vesmíru právními prostředky. V roce 2008 Čína a Rusko společně předložily Konferenci o odzbrojení návrh Smlouvy o zabránění umisťování zbraní v kosmickém prostoru, hrozbě nebo použití síly proti kosmickým objektům (PPWT), což je významné pro prevenci zbrojení prostor. USA však dlouho pasivně odolávaly procesu kontroly vesmírných zbraní, což způsobilo stagnaci příslušných snah mezinárodního společenství. 

Global Times uvádí, že čínský rozvoj vesmírných technologií má za cíl lépe sloužit lidskému vědeckému a technologickému pokroku a civilizačnímu pokroku. Čína jedná ve veřejném zájmu, zatímco USA jednají ve vlastním zájmu, což zdůrazňuje zásadní rozdíl.

Mezitím Čína aktivně podporuje mezinárodní vesmírnou spolupráci. V červnu, poté, co se čínská lunární sonda Chang'e-6 vrátila se vzácnými měsíčními vzorky, Čína oznámila, že vítá vědce z celého světa, aby požádali o studium měsíčních vzorků. USA však čelí překážkám z Wolfova dodatku přijatého v roce 2011 s cílem omezit čínský rozvoj vesmíru, který výslovně zakazuje vesmírnou spolupráci mezi Čínou a USA. Zahraniční média to dokonce označila za „extrémně hloupý důvod“. Jako hegemonní mocnost ve vesmíru USA zlomyslně potlačují legitimní vesmírné aktivity jiných zemí.

Vesmír je globálním společným statkem, který by měl být novou doménou spolupráce a vzájemného prospěchu, spíše než bitevním polem pro konkurenci mezi národy. V budoucnosti vesmírného průzkumu bude Čína nadále upřednostňovat mírové využívání vesmíru a poskytovat nezbytnou technickou a znalostní podporu. Doufáme, že uvidíme více dialogu a spolupráce mezi zeměmi v oblasti vesmíru. Tím bude zajištěno, že vesmír bude prospěšný celému lidstvu, spíše než aby USA manipulovaly s „teorií ohrožení Čínou“, aby otevřely „Pandořinu skříňku“ vesmírných zbraní, končí úvodník Global Times.

Zdroj VV 




Žádné komentáře:

Okomentovat