Senátor Vystrčil požádal Babiše a jeho ministry zcela protiústavně o schůzi, aby je informoval o své cestě do vzbouřenecké čínské provincie, kde se ukrývají uprchlíci z prohrané občanské války.
"Předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil i přes nesouhlas čínské i české vlády ve vlastním politickém zájmu trval na návštěvě čínského regionu Tchaj-wan. Jedná se o hrubé porušení národní suverenity Číny, vážné zasahování do vnitřních záležitostí Číny, vážné poškození politické základny čínsko-českých vztahů a závažné porušení základních norem mezinárodních vztahů. Čína ostře odsuzuje takové chování a vyjadřuje silný nesouhlas," píše se v prohlášení čínské ambasády.
Žádná země Západu, dokonce ani Spojené státy, nemají odvahu poslat vysokého ústavního činitele do čínské provincie, která podle mezinárodního práva není státem. Nejsou v OSN, tam na základě dohody mezi Mao Ce Tungem a Nixonem z roku 1972 vypadli. Spojené státy dnes nemají sílu - i kdyby chtěly - je tam dostat zpátky, protože rozvojový svět by to nepřipustil. Tady se našli užiteční hlupáci z českého Senátu, kteří za Američany chtějí vytahovat horké brambory z ohně. Chtějí vytvořit precedens, na jehož základě by ti ochotní začali na tento ostrov jezdit, aby je dostali z politické izolace, ve které ostrov je. A aby oddálili, co je nevyhnutelné - to znamená spojení s Čínou.
Je otázku času, kdy na Tchaj-wanu vyhraje volby strana Kuomintang, která má v programu spojení s Čínou. Takže to proběhne přirozenou cestou. A je jedno, jestli to bude za rok, pět let či dvacet.
Jen tak mimochodem se při zveřejněné komunikaci při jednáních dohadovali Američané s Mao Ce Tungem - protože ve hře bylo i to, že by Tchaj-wan opustili vojensky i politicky, k čemuž pak nedošlo - že by ho vydali Číně. Číňané na tom netrvali, protože Mao Ce Tung říkal - kdyby to trvalo sto let, je to jedno. Tchaj-wan je malý problém, velký problém je svět. Takže pro Číňany je to samozřejmě problém, protože kdo ze států by si přál, aby část jeho území, která sama sebe považuje za stát a státem není, aby se s ním snažil někdo udržovat mezinárodní vztahy. To je nemyslitelné. Že by třeba Portoriko ve Spojených státech řeklo, že teď bude státem a bude se podle toho chovat a vyhlásí nezávislost na Spojených státech. Chtěl bych vidět, jak by americká vláda reagovala. Toto je podobná situace.
Myslím si, že česká pravice nastoupila v tomto cestu trošku dobrodružnou a tím, jak nemají politická témata a jenom na vládu útočí, tak se snaží učinit z těch zahraničně politických témat vnitropolitická, řekl k tomu expremiér Paroubek.
Žádné komentáře:
Okomentovat