Stránky

Pages

Pages

pátek 10. července 2020

Společenské problémy nevyřeší partaje, které je způsobují, ale obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Československa









Jeden  absolvent VŠFS vznesl na docenta Valenčíka otázku, jak se politicky angažovat. Cítí (znám ho dobře) problémy doby a není to o kariéře, ale snaze v této těžké době pomoci.
Odpověď není jednoduchá. Sám nenacházím, koho volit.
Napsal jsem mu: "Kdysi kdosi řekl: "Bez revoluční teorie není revoluční hnutí." Asi měl pravdu. Dnešní doba mě nutí k oportunismu a tak to pozměňuji: Kdo si myslí (ať už jsou jeho motivy jakékoli, i ty nejvznešenější), že se obejde bez dobré teorie a NEDEKLARUJE potřebu opory v dobré teorii, tomu prostě NEVĚŘ, pokud uvažuješ o politické angažovanosti."
Za tím si stojím. Braňte se manipulaci a propagaci nedouctví, varuje pedagog.

Otázkou je, jak pedagogové vzdělávali a vychovávali předešlou generaci, když překabátění bolševici typu Čalfa, Tošovský, Tůma, Rusnok, Dlouhý, Dyba, Kočárník, Telička, Babiš, Faltýnek, abychom jmenovali jen ty největší zrůdy, pod záminkou "demokratizace společnosti" a zavádění "tržního hospodářství", které prý jako jediné může zabránit "tragédii společné pastviny", zavedli s podporou ing. Klause a Zemana europeistický techno-fašismus, ačkoliv ekonomové formátu nositelů Nobelových cen blud o "tragédii společné pastviny" dávno vyvrátili:


"Ostromová se velmi zabývala studií strategií pro správu společně sdílených statků, za což získala v roce 2009 Nobelovu cenu za ekonomii. Svými objevy dokázala vyvrátit mylné představy o tom, že správa společně sdílených statků končí tragédií a ukázala, že společně sdílené statky nebudou zničeny nadměrným používáním, pokud existuje systém pro správu jejich sdílení. Ostromová vysvětlila, že neexistuje jeden vzorec pro jejich správu, protože některé způsoby mohou fungovat v některých prostředích, ale selhat v jiných. Nejúčinnějším přístupem k ochraně společně sdílených statků je to, co nazývá "polycentrické systémy", které fungují "na více úrovních s autonomií na každé úrovni", což dle Ostromové pomáhá stanovit pravidla, které podporují růst důvěry a vzájemné pomoci mezi lidmi, kteří o dané společně sdílené statky pečují a využívají je. Diskuze ohledně této péče musí být vedeny tváří v tvář a být založené na důvěře. Během svého projevu na festivalu společně sdílených statků v Minneapolis 7. října 2011 poukazovala na studií 100 chráněných lesů ve 14 zemích, která ukazuje, že spolupráce místních obyvatel je pro péči o tyto společně sdílené statky důležitější než správa vlády. Ostromová říká, že místní kontrola je nejlepší způsob ochrany společně sdílených statků, protože pravidla by měla být založená na kulturních normách.
Ostromová mimo to, že sama prováděla rozhovory nebo analyzovala satelitní snímky, také využívala teorie her, aby se mohla pokusit předpovídat chování lidí s omezenými zdroji. Ve svém semináři o politické teorii a analýze politik na Indiana University v roce 1973 dostali její studenti podíly na národních společně sdílených statcích. Když jednoduše diskutovali o tom, co by měli udělat, než to udělají, jejich návratnost z jejich "investic" se více než zdvojnásobila.
Její následující a slavnější vědecká práce se zaměřovala na to, jak lidé interagují s ekosystémy za účelem udržení dlouhodobých výnosů z udržitelných zdrojů. Kolektivní statky zahrnují například lesy, rybníky a pastviny. Své terénní studie se týkaly správy pastvin místními obyvateli Afriky a správy zavlažovacích systémů ve vesnicích západního Nepálu (např. Dang Deukhuri). Její práce se zabývala tím, jak společnosti vyvinuly různá institucionální opatření pro správu přírodních zdrojů, a v mnohých případech zabránily kolapsu ekosystémů, i když některá opatření nezabránila vyčerpání zdrojů. Její práce zdůrazňovala mnohostrannou povahu interakce člověka s ekosystémem a argumentovala proti jakémukoli výjimečnému "všeléku" pro individuální sociální a ekologické problémy systému.
Seminář o politické teorii a analýze politik na Indiana University měl za cíl, aby došlo ke kolaboraci vědců napříč ekonomií, politologií a dalšími obory a pokusu pochopit, jak institucionální opatření v různorodých ekologických, socioekonomických a politických prostředích ovlivnilo chování a výsledky. Cílem nebylo sbírat data z různých oblastí světa, nýbrž vytvořit síť vědců, kteří žijí v určitých oblastech světa a mají zájem o lesní podmínky a lesní politiku.
Zásady pro správu kolektivních statků
Ostromová identifikovala osm hlavních zásad pro stabilní správu kolektivních statků.[10]
- Jasná definice obsahu daného kolektivního statku a účinné vyloučení externích neoprávněných stran;
- Vyhrazení a poskytování společných zdrojů přizpůsobených místním podmínkám;
- Ujednání o kolektivním výběru, která umožňují většině uživatelům zdrojů účastnit se rozhodovacího procesu;
- Efektivní monitorování ze strany dohlížitelů, kteří jsou součástí nebo zodpovídají uživatelům zdrojů;
- Stupnice odstupňovaných sankcí za zdroje, které porušují pravidla Společenství;
- Mechanismy pro řešení konfliktů, které jsou levné a snadno dostupné;
- Sebeurčování komunit uznávané orgány vyšší úrovně; a
- V případě větších kolektivních statků organizace ve formě více vrstev podniků s malými místními institucemi pro správu kolektivních statků na základní úrovni.
Tyto zásady se od té doby mírně upravily a rozšířily tak, aby zahrnovaly řadu dalších proměnných, o nichž se předpokládá, že ovlivňují úspěch samostatně organizovaných systémů správy, včetně účinné komunikace, vnitřní důvěry a reciprocity a povahy systému zdrojů jako celku." Není tedy divu, že "Vláda Spojených států a vojensko-bezpečnostní komplex ovládaný neokonzervativci pohlížejí na Evropany jako na prosťáčky, které lze snadno napálit a které lze donutit obětovat se hrstce zájmových skupin, jež ovládají ´jedinou světovou supervelmoc´," jak zjistil jiný americký ekonom Paul Craig Roberts. 













Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/8084-covi-kavicka-10-7-cr-105-us-61067-komentar.html





Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/8109-lze-nekomu-verit-v-politice-otazka-absolventa.html








Žádné komentáře:

Okomentovat