Stránky

Pages

Pages

středa 15. července 2020

Nikdy nezradil československý pracovitý pracující lid, proto byl vyloučen z Komunistické strany a nenáviděn zrádci typu Gorbačov, Čalfa, Dlouhý atd.









Vzorný absolvent Baťovy školy práce a uznávaný konstruktér výtahů do politiky nechtěl, ale Láďa Lis mu řekl, že je to mládežnický úkol a prostě půjde do Prahy funkcionařit - pak se Láďa stal se soudruhem Dienstbierem a buržoazním synkem Havlem disidentem, to jsou paradoxy, vzpomínal Jakeš na svá učednická léta. 

FOTO: TOP News
Vyloučit ze strany mne mohou, ale komunista není ten, kdo má stranickou knížku, ale ten, kdo má komunismus v srdci, vysvětloval nám u hrobů Rudoarmějců  a na dalších akcích, kam ani český prognostik a liberální ekonom Dolejš raději nechodil, aby  byl dál zván do ČT. 

Jakeš tedy hodně zažil a mohl porovnávat: "Zatímco jsme měli na konci devadesátých let 1,5 milionů krav, jejich stav k dnešku je cca 500 000. Výroba mléka je na 50 %. I proto dáš dnes za čtvrtku másla někdy i šedesát korun, a ještě je buď z Polska, nebo z Německa. (…) 

Obdobný sešup je u vepřů. Vepřové jsme dokonce vyváželi. Dnes ho z více než padesáti procent dovážíme. Když se podíváš do statistik, tak například v roce 1989 byla celková spotřeba masa 97 kilogramů na obyvatele, dnes této hodnoty ani z daleka nedosahuje. Pohybuje se okolo osmdesáti kilo na osobu za rok. Maso bylo převážně z domácí produkce a kvalitní. Kilo vepřové pečeně stálo okolo 40 Kčs, bůček byl za 22 korun. Kdo dnes má na koupi pravé svíčkové, když stojí přes 600 Kč kilo? Šunka, a špekáčky byly z masa, ne ze separátu. Oblíbený kabanos 10 dkg za 2,50 Kčs. (…) 

Podobné to bylo s produkcí mléka a jeho kvalitou. Mléko nebylo obarvená voda a jogurty nacpané tužidly a éčky. Pokud zde nakupoval cizinec ze Západu, neopomněl nakoupit kvalitní sýry. Eidamu bylo za tři koruny deset deka, vyhlášené olomoucké syrečky z Loštic stály namísto dnešních více než 30 korun 1,50 Kčs. Pivaři jen smutně vzpomínají, když „lahváč“ desítky byl za 1,70 Kčs. 

Pravda, někdy na pultech chybělo dovozové ovoce či zelenina, včetně dnes tak omílaných banánů, ale vlastní produkce stačila množstvím a kvalitou poptávce trhu. Kilo jablek, meruněk, švestek, třešní a dalšího ovoce jsi pořídil za méně než deset korun. Nedávno jsem viděl v jednom supermarketu kilo dovezených třešní za 990 korun, moravské meruňky za 99. Kdo na to má? (…) 

Statisíce lidí se stěhovaly do nových bytů. Výrazně vzrostla porodnost. Rodily se „Husákovy děti,“ pro které, na rozdíl ode dneška, bylo dost míst v jeslích a mateřských školkách. Pobyt byl za pakatel. (…) 

Začalo se s výstavbou atomových elektráren v Dukovanech a posléze i v Temelíně. Byla vybudována dálnice D 1 a další úseky dálniční sítě a rychlostních silnic. V roce 1974 byl zahájen provoz metra „C“, v roce 1978 metra „A“ a v roce 1985 metra „B“ s desítkami stanic. Nutno připomenout, že s výraznou sovětskou technickou pomocí a vlakovými soupravami. 

K zubaři a do lékáren se nemuselo chodit s plnou peněženkou, ošetření a léky byly zdarma, recept za korunu. Navyšovala se kapacita v nových domovech pro důchodce. Byly s plnou kvalifikovanou péčí, kde nerozhodovalo, kolik máš zrovna na kontě. 

Díky štědré finanční podpoře se rozvíjela kultura a sport. Vznikaly desítky úspěšných filmů a divadelních a televizních inscenací, bez kterých by současné televizní vysílání bylo jak noty na buben. O dětské pohádky a večerníčky měl zájem celý svět. Estrádní pořady byly plné laskavého a chytrého humoru, detektivky se obešly bez potoků krve."

Státní převrat by se nepovedl bez převratu uvnitř strany,“ uvedl v Gazetě Jakeš s tím, že vnitrostraničtí spiklenci za pomoci Státní bezpečnosti využili studentskou demonstraci ke srážkám s policií na Národní třídě 17. listopadu 1989. „Chtěli svrhnout stranické vedení, ale místo toho zničili socialismus,“ usoudil. Svolavatel demonstrace na Albertově, šéf SSM Vasil Mohorita, později emigroval do Izraele.

Nezradí nikdy komunisté,
aby si život zachránili.

Nezradí ty, pro které žili.

Vždyť bez nich život zachráněný
by se jim pod rukama změnil

jen v živoření, prázdné mření

v řečiště, v kterém řeky není.

Poslední máj
Milan Kundera 



(Knihu Miloš Jakeš – život komunisty si můžete objednat na info@ceskacitadela.cz, nebo redakce@mesicnikmy.cz, případně přímo v redakci časopisu MY na adrese: Nad Vinným potokem 1148/4, Vršovice, 101 00 Praha 10).









Žádné komentáře:

Okomentovat