Stránky

Pages

Pages

pondělí 13. července 2020

COVI kávička 13.7.









Pokud srovnáváme jednotlivé země mezi sebou, je nutné uvažovat různou metodiku a další faktory, které výsledek ovlivňují (např. počet testů). K tomu se postupně dostanu. Důležité je však právě průběžně sledování, protože z časových řad lze vyčíst hodně i při odlišných metodikách.
Jak to vidím
Zpráva dne: Trump poprve v roušce!
Ono to není tak bezvýznamné. Jsem zvědav, jak se s tím gestem "nejmocnějšího muže světa" vypořádají ti, kteří tvrdí, že vše je jen výmysl a manipulace.
Ale možná, že už se podařilo zmanipulovat i Trumpa? To už je parádní konspirace, nedokážu si dost dobře představit, co se odehrává v hlavě člověka, který by jí uvěřil. Ale patrně jsou i tací.
Tady je to celé na videu:
K hypotéze blízkosti našeho viru (Covid-19) evolučně stabilní strategii - 5. část
Může mít náš virus v sobě evolucí zakódován takto složitý komplex strategií?
V předcházející části jsem popsal evolučně stabilní strategii našeho viru, která se skládá ze tří složek: základu evolučně stabilní strategie, obranné strategie, korekční strategie. Pokud by se měl náš virus podle nich chovat, tak by musely existovat chemické mechanismy, které mu umožňují reagovat na to, co se odehrává v jeho prostředí a návazně ovlivnit jeho reakce (ať již během života jedince, tak při replikaci, například formou mutačních oscilací). To se na první pohled může zdát být příliš složité.
Vše se poznává ve srovnáních. Půjčím si kousek textu z další "flegrovky" (tj. článku profesora Jaroslava Flegra, kterým reaguje na otázky související se současnou koronavirovou epidemií). Týká se fungování imunitního systému (uveřejňuji jen jako ilustraci toho, jak jsou mechanismy fungování imunitního systému sofistifikované):
"Jak jsme si již říkali, paraziti se evolučně mění mnohem rychleji, než jejich hostitelé. Mělo by pro ně být hračkou během pár desítek generací, tedy třeba hned na počátku epidemie, ze svých peptidů prostřednictvím náhodných mutací postupně odstranit všechny peptidy, ve kterých se liší od svého hostitele. Kdyby takto parazit připodobnil svůj peptidický slovník peptidickému slovníku hostitele, imunitní systém by jeho přítomnost nedokázal rozpoznat. A tady nastupuje další trik, který jsme my hostitelé vynalezli v průběhu naší evoluce. Každý jedinec nese několik, třeba šest, genů pro MHC antigeny, přičemž od každého z nich se v populaci vyskytuje několik desítek až několik stovek variant. Ty se navzájem liší tím, jaké peptidy příslušné MHC molekuly vážou. Díky tomu každý jedinec v populaci rozpoznává úplně stejného parazita podle úplně jiných peptidů. A potvora parazit má smůlu - svou schopnost rychlé evoluce si může strčit za klobouk. V jednom hostitelském jedinci se může zbavit většiny peptidů, podle kterých je rozpoznávána jeho přítomnost, v jiném jedinci, který má téměř jistě jinou kombinaci MHC antigenů, však bude jeho přítomnost rozpoznávána podle úplně jiných peptidů. Různorodost (polymorfismus) MHC antigenů je tedy geniálním trikem nás hostitelských organismů, pomocí kterého jsme vyrovnali svůj hlavní handicap v evolučním zápase s parazity - výrazně nižší rychlost evoluce."
Vidíte, co všechno náš imunitní systém umí? Jak velmi složité "manévry" dokáže pořádat? A přitom tu nemusí být zdaleka tak dlouho, jako náš virus, resp. jeho předci.
Dokonce je možné, že kdysi dávno v případě našich předků mohl být alternativou našeho imunitního systému, ale nakonec převládnul současný imunitní systém. Možná proto, že náš virus je přece jen příliš jednoduchý, než aby zvládnul tolik funkcí, kolik jich musí zvládnout náš imunitní systém.
Je ovšem velmi pravděpodobné, že náš virus v klidném modu šetrného chování k hostiteli s imunitním systémem spolupracuje. Využívá jeho schopnost rozlišovat to, co organismus ohrožuje, od toho, co mu neškodí, resp. páchá škody, které jsou "pod jeho rozlišovací úroveň". Tak jako využívá metabolismus cizí buňky pro svou replikaci. Dokonce je velmi pravděpodobné, že základní mutace našeho viru dodržující základ evolučně stabilní strategie bojuje proti "inovátorům", tj. mutacím, které by chtěly "rychlým spásáním pastivny", tj. nešetrným chováním k hostiteli ovládnout replikační prostor, s využitím imunitního systému organismů, ve kterých hostuje.
Imunitní systémy jednotlivých organismů jsou dost odlišné a skutečnost, že náš koronavirus a jeho příbuzní velmi málo přecházejí mezi druhy, ve kterých hostují, by určité vázanosti jejich chování na imunitní systém napovídala.
Ale to vše budeme moci říci až na základě nových poznatků o šíření našeho viru, funkcích jednotlivých prvků jeho struktury, vylepšených modelů evoluční strategie našeho viru a způsobu průběhu epidemie. Samotná teorie her nedokáže na nejdůležitější otázky odpovědět, dává však podněty k tomu, abychom věděli, kde a co hledat.
Co se děje ve světě:
Zde je nejlepší zdroj s nejčerstvějšími informacemi:
Další významné zdroje o dění ve světě:
První z odkazů přebírá Financial Times. Je na něm mj. vyjádřeno i to, jak vzrostl počet úmrtí v jednotlivých zemích oproti tříletému průměru. Na to by se měli podívat všichni popírači a chřipkaři.
Graf šíření mutuací:
Tyto stránky ukončily uveřejňování nových příspěvků, ale archiv zůstal. Důležitý je závěr, ke kterému dospěly.
Podrobněji lze vývoj v ČR sledovat zde:
Nejdůležitější je tento graf:


Na závěr: Děkuji všem, kteří mi zasláním materiálů a doporučeními pomáhají. Rád uvedu jména, pokud dají souhlas.
(Pokračování)


Radim Valenčík, 
TOP komentátor



Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?


Ano, hlasoval bych pro odchod
18026 hlasů

Ne, hlasoval bych pro setrvání
3815 hlasů

Nehlasoval bych
362 hlasů

Děkujeme za hlasování!




Milan Rokytka Byla vytvořena nová anketa

Jste pro Dekret Lidového sněmu o vystoupení z EU?


Jste pro Dekret Lidového sněmu o vystoupení z EU?
91%
9%

Související články:












Žádné komentáře:

Okomentovat