Největším poraženým z celé střední Evropy je Česká republika. Ekonom Karel Kříž to v Salonu Týdeníku Echo nedávno popsal slovy, že jsme největším krmelcem Evropy. Že se tady západní investoři chovají jako novodobí kolonialisté. Vytěží levnou pracovní sílu – a zisky odvezou domů.
Podle oficiálních statistik Eurostatu odešlo z České republiky od roku 2010 do roku 2016 na dividendách 7,6 procenta HDP. Přímočaře řečeno: do zahraničí se odvezlo 7,6 procenta toho, co se tady vydělalo. Ze země za tu dobu na dividendách odešlo oficiálně 2252 miliard korun. Neoficiálně pomocí vnitrokoncernových cen a dalších triků zhruba dvojnásobek.
Naopak na evropských dotacích za tu dobu přišlo do Česka 1,9 procenta HDP. To znamená 563 miliard korun a stavěly se za ně vesměs "čapí hnízda".
Je tedy celkem jasné, že czexit Česku velmi prospěje a v Babišem systematicky připravovaných předčasných volbách jej Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ) může porazit, pokud se v referendu o EU - slíbeném ve volební kampani Zemanem s tím, že bude hlasovat proti czexitu, postaví zcela jednoznačně pro czexit, konstatují TOP konzultovaní politologové.
Kontury budoucí hospodářské politiky načrtla Česká manažerská asociace v Lednické výzvě:
I.
Současná konjunktura české ekonomiky nesmí politikům bránit kritickému pohledu na její kvalitu.
- Ekonomika se dostala na hranici svých extenzivních možností, přesto není schopna zajistit rozvoj české společnosti bez dluhů jak soukromých tak státních / veřejných.
- Problém tkví v zaostávající produktivitě, což je v mnohém dáno převládajícím charakterem naší ekonomiky. Stávající model není proto udržitelný.
- Český ekonomický rozvoj se musí v daleko větší míře opírat o vlastní vývoj a produkci, které nabízí především národní kapitál. Očekáváme, že nová politická reprezentace zohlední analýzy z dosavadního vývoje ekonomiky a masivně a všestranně podpoří ty její části / firmy, které jsou schopny zajistit přidanou hodnotu a produktivitu na nejvyšší evropské a světové úrovni. Jen to je cesta k vyšší životní úrovni obyvatelstva a udržitelnému rozvoji celé české společnosti.
II.
Mezinárodní analýzy opakovaně ukazují, že největší zátěží podnikání v naší zemi je nekvalitní fungování státní správy a institucí, a to přesto, že za 20 posledních let vzrostl počet jejich pracovníků o 30 procent.
Vyzýváme proto, již opakovaně, k nápravě řízení státu, a to v prvním kroku ke snížení počtu státních zaměstnanců například o 70.000. Státní správa tak bude, zcela logicky, nucena fungovat efektivněji a navíc se ušetří cca 40 mld. Kč.
Uspořené prostředky navrhují signatáři investovat
- 20 miliard korun do zvýšení kvality školství
- 10 miliard do navýšení platů zbylých státních zaměstnanců
- 10 miliard korun Rada expertů navrhuje použít na snížení státního dluhu.
Tyto investované prostředky garantují zvýšení konkurenceschopnosti ČR do budoucna. Očekáváme, že nová politická reprezentace neodkladně přistoupí k všestrannému zefektivnění fungování státu a jeho struktur.
Žádné komentáře:
Okomentovat