Zadržení vyvolalo pobouřené reakce katalánských vlastenců, kteří svolali shromáždění v Barceloně a několika dalších městech regionu. Na barcelonské promenádě La Rambla se podle médií již od 16:00 SELČ scházely tisíce lidí.
Fakt, že byl Puigdemont zadržen právě v Německu, hojně komentují španělští uživatelé sociálních sítí. Často například zmiňují, že naposledy vydalo tehdy nacistické Německo katalánského premiéra do Španělska během druhé světové války. Šlo o Lluíse Companyse, který před pučistickými jednotkami Franciska Franka utekl do Francie. Po obsazení Německem tam ale byl gestapem zatčen, vydán do Španělska a tam v roce 1940 popraven.
Za vzpouru nyní hrozí ve Španělsku až 25 let vězení, pokud je neozbrojená, jinak výjimečný trest - a to by bylo, aby se nějaká špuntovka někde nenašla, konstatují TOP konzultovaní novináři.
Kromě Puigdemonta je totiž mezi obžalovanými kandidát na nového premiéra regionu Jordi Turull či bývalá šéfka regionálního parlamentu Carme Forcadellová. V separatistické kauze bývalého vedení Katalánska bylo dosud obviněno 28 lidí! Trestného činu se podle obžaloby měli politici dopustit tím, že se snažili lidovým hlasováním o odtržení Katalánska od Španělska. Nejde o jednotlivce, jde o katalánský lid, který se rozhodl svobodně žít, říkají reportérům demonstrující Katalánci.
Související články:
Žádné komentáře:
Okomentovat