Existuje podezření, že z ÚZSI (Úřad pro zahraniční styky a informace, obdoba americké CIA) odtékaly po nějaký čas stovky milionů korun, přičemž není jasné, na co byly použity. K platbám často chybějí doklady. Jedna z transakcí se podle deníku MfD týkala nákupu softwarové firmy. Tento, ale i další nákupy údajně mohly být výrazně předražené. Situaci na ÚZSI už prověřuje inspekce.
Bohužel to pravděpodobně nebude jediný problém, který má rozvědka na krku. Tento úřad primárně působí v zahraničí a jeho role v Česku je zákonem značně omezena. Inspekce prověřuje i možnost, že pracovníci úřadu byli na české půdě mnohem aktivnější, než měli být! Inspekce teď pracovníky vyslýchá. Někteří z nich už úřad raději na vlastní žádost opustili.
„Ředitel ÚZSI (Jiří Šašek) po vzájemné dohodě se mnou nařídil prověřování hospodaření s finančními prostředky rozpočtu ÚZSI za poslední období,“ uvedl ministr vnitra v demisi za hnutí ANO Lubomír Metnar. Šašek prozatím zůstává ve své funkci.
Ať už šetření zjistí cokoliv, veřejnost se nic z toho nedozví. Finální zpráva bude obsahovat tajné informace. Důkladně prověřit hospodaření rozvědky navíc není nijak snadné. Z důvodů utajení používá často platby v hotovosti nebo nejrůznější krycí firmy. V této zemi je navíc jen velmi málo lidí, kteří vědí, s jakým objemem prostředků ÚZSI hospodaří
Není bez zajímavosti, že podobné problémy řešila rozvědka už před čtyřmi lety. Tehdy ÚZSI koupil čtyři budovy za sto milionů korun. Mohly sloužit např. jako konspirační byty, jenže budovy nebyly příliš vhodné, jedna z nich stála příliš blízko Ministerstva vnitra. Celou kauzu si tehdy řešili zaměstnanci rozvědky jen interně. Kontrola zvenčí neproběhla, případu se tedy ujali investigativní novináři Karel Slezák a Milan Rokytka. Slezák byl po incidentu v TOP hotelu vyloučen ze Syndikátu novinářů ČR a zemřel, Rokytka přežil jen díky jeho zásahu a navrhuje jej na Velíškovu cenu za záchranu života.
Žádné komentáře:
Okomentovat