Stránky

Pages

Pages

středa 7. února 2018

Je EET fajn věc, nebo bezpečnostní riziko srovnatelné se zbraní hromadného ničení?

"Dlouhodobě říkáme, že v Česku musí být nějaká kontrola evidence, chceme, aby se ten systém rozšířil, a pomohl tak odlišit poctivé podnikatele od těch nepoctivých," vyjádřil svůj postoj v TV Barrandov předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Dodal, že EET shledává jako vhodné řešení, které bylo potřeba.
Moderátor pak ministryni financí připomněl průzkumy, které uvádějí, kolik podniků kvůli zavedení EET a protikuřáckého zákona skončilo. "Já se snažím tyhle údaje sledovat a nedávno jsem zaznamenala data, která naopak uváděla, že vzniklo za tuhle dobu nejvíce podniků. Já jsem toho názoru, že samotná EET se stala velmi zpolitizovaným tématem. Nemůže být důvodem, aby zanikaly restaurace a hospody, není tak nákladné," odvětila Schillerová. Doplnila, že elektronická evidence tržeb vznikla zejména kvůli tomu, aby se narovnalo podnikatelské prostředí.
A jak situaci českého podnikání zregulovaného EET vidí IT a jiní odborníci?
Prosazení EET podpořili ti, kteří z ní podnikatelsky těží, operátoři a výrobci EET zařízení. Podporovali konference, inzerovali, vysvětlovali. 
Tak masivní propagandistickou podporu neměl nikdy žádný jiný zaváděný zákon. Stovky milionů korun a obrovský mediální prostor na propagaci něčeho, co bylo vydáváno za téměř krystalické dobro – elektronická evidence tržeb (EET).

Potom uplynul rok a ukázalo se, že vše, co slibovali, byla jen sprostá propaganda.


Nezvýšil se výběr daní ani se nenarovnalo podnikatelské prostředí. Naopak. EET zlikvidovala tisíce firem a živností. EET zvýšila zátěž podnikatelů. EET vysává peníze jak státní, tak především od podnikatelů a živnostníků, zaznělo mimo jiné i na akci Bloku proti EET.
 
Ti se sice v Bloku sdružují, neboť snad konečně pochopili, že Babišovi nejde o republiku a férové podmínky pro národní podnikání, ale o likvidaci konkurence, avšak přilepila se na ně TOP 09 s ODS a Soukromníky, kteří doufají jen v nějaké ty politické bodíky, ale s Bruselem, který tuto likvidaci dlouhodobě ze zákulisí diriguje, jsou jedna ruka a dokonce zuby nehty bojují proti referendu o czexitu, které chce už 80 až 85 procent spoluobčanů a pro odchod by dnes rozhodně hlasovalo i dle průzkumu agentury Globsec 56 procent voličů. 

Data z elektronické evidence tržeb a kontrolního hlášení lze totiž zařadit mezi velmi nebezpečná. Jejich případný únik může vést k vážnému ohrožení řady firem i občanů České republiky, jak již TOP Týdeník Občanské Právo informoval. 

Jakmile se taková data jednou zveřejní a dostanou do nepovolaných rukou, bude velmi obtížné až téměř nemožné zabránit jejich zneužití a šíření. Kdo tvrdí, že data z EET a kontrolního hlášení jsou plně zabezpečená proti úniku, ať již zvenku, nebo zevnitř, ten o počítačové bezpečnosti prakticky neví vůbec nic. 

Je tedy s podivem, že v žádné ze studií se neřeší dopady případného úniku dat sesbíraných z EET pro firmy a obyvatele v České republice. Protože o problémech spojených s případným únikem dat z databází museli autoři studií dobře vědět, je vysoce pravděpodobné, že někdo, například z vedení Ministerstva financí, musel dát pokyn k tomu, aby se tato hrozba ve studiích záměrně neřešila. 

"Mluvíte mi z duše," uvedl Andrej Babiš před časem v Kongresovém paláci na komentář a dotaz TOP editora, že EET by měl být pouze první krok k nápravě nepořádků po Kalouskovi a Nagyové-Nečasové, což znamená zejména nepřipustit k veřejným zakázkám firmy, které efektivně nedaní v ČR alespoň deseti procenty, neukládají v Obchodním rejstříku informace o sobě z Valných hromad a snížit daň z přidané hodnoty na léky, potraviny, pleny a hole na nulu, což už prý Evropská komise po letech daňového šikanování obyvatelstva zemí EU povolí. Kubovičová málem dostala psotníček.

Ekonom Petr Mach pak žádal informace od ústředního ředitele České správy sociálního zabezpečení ve věci podivné „kontroly“ obchůdku Petry Fenclové v Domažlicích. K té došlo 5. června, jen pár hodin poté, co živnostnice v České televizi kritizovala ministra financí Babiše za chystaný systém elektronické evidence tržeb. 

Mach se totiž obává, že cílem ministra Babiše a jeho systému EET není navýšení peněz do státního rozpočtu, ale likvidace drobných živnostníků. „Kdyby šlo o peníze pro státní rozpočet, může ministr financí snadno zrušit investiční pobídky nebo třeba odstranit nefér daňové zvýhodnění pro vyvolené firmy. To ale nedělá,“ upozornil Mach, který byl později odstraněn z vedení Svobodných, podporujících nyní chemika Jiřího Drahoše. 

Manažeři ČMA a přípravný výbor Rozhodneme, strana mládí, rozvoje a stability se proto opětovně obrací na politickou reprezentaci, která vzešla z říjnových všeobecných voleb, s následující výzvou:
I.
 Současná konjunktura české ekonomiky nesmí politikům bránit kritickému pohledu na její kvalitu.
  1. Ekonomika se dostala na hranici svých extenzivních možností, přesto není schopna zajistit rozvoj české společnosti bez dluhů jak soukromých tak státních / veřejných.
  2. Problém tkví v zaostávající produktivitě, což je v mnohém dáno převládajícím charakterem naší ekonomiky. Stávající model není proto udržitelný.
  1. Český ekonomický rozvoj se musí v daleko větší míře opírat o vlastní vývoj a produkci, které nabízí především národní kapitál. Očekáváme, že nová politická reprezentace zohlední analýzy z dosavadního vývoje ekonomiky a masivně a všestranně podpoří ty její části / firmy, které jsou schopny zajistit přidanou hodnotu a produktivitu na nejvyšší evropské a světové úrovni. Jen to je cesta k vyšší životní úrovni obyvatelstva a udržitelnému rozvoji celé české společnosti. 
II. 
Mezinárodní analýzy opakovaně ukazují, že největší zátěží podnikání v naší zemi je nekvalitní fungování státní správy a institucí, a to přesto, že za 20 posledních let vzrostl počet jejich pracovníků o 30 procent. 
Vyzýváme proto k nápravě řízení státu, a to v prvním kroku ke snížení počtu státních zaměstnanců například o 70.000. Státní správa tak bude, zcela logicky, nucena fungovat efektivněji a navíc se ušetří cca 40 mld. Kč. 
Uspořené prostředky navrhují signatáři investovat
  • 20 miliard korun do zvýšení kvality školství
  • 10 miliard do navýšení platů zbylých státních zaměstnanců
  • 10 miliard korun Rada expertů navrhuje použít na snížení státního dluhu. 
Tyto investované prostředky garantují zvýšení konkurenceschopnosti ČR do budoucna. Očekáváme, že nová politická reprezentace neodkladně přistoupí k všestrannému zefektivnění fungování státu a jeho struktur.
Za Rozhodneme
Milan Rokytka,
předseda

Žádné komentáře:

Okomentovat