S nástupem nových procesorů Intel a programů, včetně supertajných pro NSA a CIA a jejich spojence, došlo k absolutnímu zničení samotného pojmu evidence a integrita dat.
Poslední odhalení WikiLeaks o dokumentech CIA, kódově označených jako Vault 7, dosvědčuje, že CIA je schopna i rozhodnuta kybernetické útoky, jež páchá, zpracovávat a maskovat tak, jako by pocházely ze zcela jiného zdroje.
Tato schopnost ničí pojem evidence. CIA tedy dokáže provést kybernetický útok či ukrást informaci a zanechat za svým činem stopu země či osoby, kterou se rozhodla z tohoto činu obvinit. Jestliže toto dokáže, musíme předpokládat, že umí též vložit tajné dokumenty či dětskou pornografii do počítače kterékoli osoby. Což ovšem neznamená nic jiného, že od nynějška už nemůžeme vědět, zda svědectví, předkládaná soudu proti kterémukoli obviněnému, jsou reálná, či pro ten účel jen kýmsi fabrikována.
Datové schránky České pošty a MV nejsou samozřejmě žádnou výjimkou - ba právě naopak, klidně vám změní heslo, takže se do své schránky nedostanete a pak vás s fikcí doručení bombardují nesmyslnými úředními a soudními přípisy, přičemž bez vašeho vědomí na ně "vaše" schránka odpovídá, odcházejí maily a létají po celé letce, jak dosvědčuje kolegyně a její zdroje. Policie ČR už byla informována, že výzvy posílané ze zákona ve věci svědectví k vyšetřování událostí v TOP hotelu TOP editorovi Rokytkovi, jsou z důvodu ztráty kontroly nad schránkou i počítačem nevyzvednutelné a neakceptovatelné.
To samé se týká EET. Jak už před časem TOP přesně popsal:
Ani sebelépe zabezpečený počítač neznamená plnou záruku, že data v něm uložená jsou v bezpečí. Dokonce ani počítače trvale odpojené od internetu nejsou za určitých okolností zárukou 100% zabezpečení dat, a to ani v případě, kdy se k nim fyzicky nedostane nikdo „nepovolaný“, aby je nakopíroval na CD apod.
Data z elektronické evidence tržeb a kontrolního hlášení lze zařadit mezi velmi nebezpečná. Jejich případný únik může vést k vážnému ohrožení řady firem i občanů České republiky. Jakmile se taková data jednou zveřejní a dostanou do nepovolaných rukou, bude velmi obtížné až téměř nemožné zabránit jejich zneužití a šíření. Kdo tvrdí, že data z EET a kontrolního hlášení jsou plně zabezpečená proti úniku, ať již zvenku, nebo zevnitř, ten o počítačové bezpečnosti prakticky neví vůbec nic.
Je tedy s podivem, že v žádné ze studií se neřeší dopady případného úniku dat sesbíraných z EET pro firmy a obyvatele v České republice. Protože o problémech spojených s případným únikem dat z databází museli autoři studií dobře vědět, je vysoce pravděpodobné, že někdo, například z vedení Ministerstva financí, musel dát pokyn k tomu, aby se tato hrozba ve studiích záměrně neřešila!
Jak se dají data z EET zneužít? Kromě DIČ (obsahující rodné číslo podnikající fyzické osoby) na účtenkách mohou být data využita ke zjištění denních hotovostních tržeb v jednotlivých prodejnách. Je potom velmi snadné vysledovat, kolik peněz případně zůstává ve firmě do další přepravy peněz do banky, kolik peněz se bude převážet do banky apod. V tomto ohledu by tyto informace představovaly „zlatý důl“ pro kriminální živly, kterým by stačilo jen malé krátkodobé sledování pohybu zaměstnanců při odchodu z určité firmy, pokud peníze nejsou odváženy bezpečnostní agenturou.
Tato data jsou mnohem přesnější než nejpodrobnější marketingový průzkum. Dají se z nich dobře zjistit nadstandardní příjmy konkurence v dané oblasti, a tedy je možné poblíž umístit svoji pobočku, čímž by se poškodila, nebo dokonce zničila konkurence. Kdo se navíc dokáže dostat k datům mobilních operátorů, kteří zaznamenávají i údaje o přibližných polohách mobilních telefonů, které se při datové nebo hlasové komunikaci hlásí do sítě, může získat velmi dobrý přehled nad lidmi. Přibližnou polohu lidí v době, kdy nevolají nebo jejich telefony se nepřipojují na internet, lze docela snadno dopočítat.
Žádné komentáře:
Okomentovat