Stránky

Pages

Pages

pátek 19. ledna 2018

Zahraniční průmysl proudí mimo Prahu, lákají pozemky a laciná pracovní síla

Nabídka průmyslových nemovitostí vzroste v roce 2018 v regionech ČR o 10 procent, v Praze se letos navýší jen o 5,2 procenta. Poptávka po průmyslových nemovitostech pak mimo hlavní město vzroste v průměru o 8,3 procenta. Růst poptávky bude tažen především větší potřebou stávajících firem rozšiřovat své plochy, přičemž o průmyslový development mají majoritní zájem zahraniční investoři. 
Většina developerů potvrzuje nárůst cen pozemků pro průmyslové nemovitosti, a to v průměru o 9 procent. S cenami pozemků porostou i nájmy. Zákazníci si nejčastěji pronajímají průmyslové prostory na období 3 až 5 let. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q4/2017 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností KPMG Česká republika.

Růst poptávky po průmyslových prostorech bude tažen především větší potřebou stávajících firem rozšiřovat své plochy. Na stupnici od nuly do desítky, kde desítka je důvod maximálně ovlivňující růst poptávky, ohodnotili ředitelé developerských firem tento faktor průměrnou známkou 8,1 bodu. 

Poptávku dále významně ovlivňuje příliv nových firem na trh ze zahraničí (6,6 bodu z 10). Naopak nejmenší vliv na poptávku má aktuálně zájem firem o kvalitnější prostory (5,4 bodu z 10). O průmyslový development mají přitom majoritní zájem zahraniční investoři (76 procent). Čeští investoři pak zaujímají necelou čtvrtinu poptávky (24 procent). 

Potvrzuje se tak postavení ČR jako kolonie a rozvojové země, ve které česká vláda a národní kapitál nekontrolují převážnou část hospodářství, ale slouží jen jako rezervoár laciné pracovní síly a k rabování surovin - voda, dřevo, kaolin, uhlí, uran i lithium. Zároveň se zde na skládkách hromadí odpad, včetně toxického a jsou dodávány i druhořadé a mnohdy nebezpečné potraviny, konstatují  ekonomové. 

Pěkným příkladem je Škoda Auto, vlastněná zřejmě zcela protiprávně a v hrubém rozporu s Dekrety prezidenta Edvarda Beneše německým polostátním koncernem Volkswagen, místo aby to bylo po vítězné 2. světové válce naopak, která vyváží produkci hlavně do Číny a českým pracujícím platí mzdy v průměru jen na úrovni té německé minimální. Položit kancléřce Merkel na stůl Spojenci odsouhlasené válečné reparace ve výši více jak 3 500 miliard korun se stává naléhavým úkolem pro novou českou vládu.

Související články:





Žádné komentáře:

Okomentovat