Stránky

Pages

Pages

neděle 21. ledna 2018

TOP tým gratuluje laureátům Cen klasické hudby

V ČR máme spousty různých cen, ale klasická hudba zatím žádnou neměla, proto vloni vznikla Cena klasické hudby na jejíž letošní udílení TOP Týdeník Občanské Právo rád přijal pozvání.

Držitel ceny za celoživotní přínos 2017
Libor Pešek je významný český dirigent, žák Karla Ančerla, Václava Smetáčka a Václava Neumanna. V letech 1987–97 byl uměleckým ředitelem a šéfdirigentem Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu. Jako hostující dirigent u České filharmonie, Slovenské filharmonie, Symfonického orchestru Hl. města Prahy FOK a dalších těles se doma i v zahraničí významně zasloužil o uvádění orchestrálního díla Josefa Suka a Bohuslava Martinů. V roce 1996 mu byl udělen Řád britského impéria, v roce 1997 převzal z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy o stát I. stupně. Od roku 2007 stojí v čele Českého národního symfonického orchestru.

International Ambassador of Czech Music 2017

Prof. John Tyrrell patří k respektovaným světovým muzikologům. Celý svůj profesní život spojil s českou hudbou a především s osobností a dílem Leoše Janáčka. Narodil se v Jižní Rhodésii (dnes Zimbabwe), hudební vědu vystudoval v Kapském Městě, od roku 1962 pokračoval v doktorském studiu na univerzitě v Oxfordu. Svou disertační práci zaměřil na českou operu (Oxford 1969), ale poté se již zcela zaměřil na Janáčkovu osobnost a dílo. Díky stipendiu Britské rady i Českého hudebního fondu měl možnost rok studovat prameny v brněnském Janáčkově archivu. 

Do tehdejšího Československa se pak pravidelně vracel a činí tak dodnes. Působil jako profesor na univerzitě v Nottinghamu, poté v Cardiffu. Řadu let byl vedoucím redaktorem prestižní encyklopedie New Grove Dictionary of Music and Musicians, ve které je česká tematika zpracována v nadstandardní kvalitě. Hlavní Tyrrellův přínos však spočívá v propagaci české hudby a především díla Leoše Janáčka ve světě. O české operní tvorbě napsal knihu Czech Opera, která se dočkala velkého ohlasu u nás i v zahraničí. Leoši Janáčkovi věnoval řadu vynikajících studií a knih. Za všechny zmiňme knihy Leoš Janáček: Káťa Kabanová nebo Janáček´s Operas – A Documentary Account, ve které zpřístupnil důležité prameny v anglickém překladu. To také platí o překladech edice Janáčkovy korespondence Intimate Letters. Leoš Janáček to Kamila Stösslová či edice pamětí Zdeňky Janáčkové My Life with Janáček: The Memoirs of Zdeňka Janáčková. Je spoluautorem katalogu Janáčkova díla Janáček´s Works: A Catalogue of the Music and Writings of Leoš Janáček. 

Významným Tyrrellovým dílem je obsáhlá dvoudílná janáčkovská biografe Janáček: Years of a Life, 1 (1854–1914), 2 (1914–1928), která vyšla v prestižním nakladatelství Faber and Faber. 

S dirigentem Sirem Charlesem Mackerrasem spolupracoval na nahrávkách Janáčkových oper pro frmu DECCA, které znamenaly nejdůležitější moment v prosazení Janáčkova díla ve světovém kontextu. Se Sirem Mackerrasem také připravil pro nakladatelství Universal Edition kritickou edici opery Její pastorkyňa, verze 1908, a minulý rok dokončil kritickou edici opery Z mrtvého domu, která se vrací k původnímu tvaru díla. Svými aktivitami i vědeckou prací zásadně ovlivnil vnímání české hudební kultury ve světě.

Talent roku 2017 

Petr Nekoranec

Tenorista, který představuje jednu z nejvýraznějších postav nastupující pěvecké generace v České republice. Od září 2016 je frekventantem Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře. V letech 2014–2016 byl členem Bavorské státní opery v Mnichově a jejího operního studia, kde vytvořil řadu rolí včetně titulních rolí v Rossiniho opeře Hrabě Ory a v Brittenově opeře Albert Herring. Za roli Alberta Herringa mu byla 28. 11. 2016 v Mnichově udělena Bavorská umělecká cena. V roce 2015 se probojoval do semifi nále Mezinárodní pěvecké soutěže královny Sonji v Oslu a v lednu roku 2017 se stal absolutním vítězem Mezinárodní soutěže Francesca Viñase v Barceloně.

Foto: Jana Lukešová 


Žádné komentáře:

Okomentovat