Stránky

Pages

Pages

středa 17. ledna 2018

Před novou vládou stojí naléhavé úkoly

K fiskální politice: vertikální přerozdělování zvyšuje pozitivní svobodu celé společnosti, to už dokázal Petr Gočev a další ekonomové, ovšem daně musí být nejen progresivní, ale hyperprogresivní a to nejlépe v celém euroatlantickém prostoru. 

Dokonce i Spojené státy měly progresivnější daňovou soustavu, než je průměr EU, ČR pak má daňový systém zcela šílený, jak zjistil např. George Mansfeld. Brutálně progresivní pro chudší a degresivní pro bohaté, kteří si navíc peníze syslí v daňových rájích. Závod ke dnu Trumpovou reformou vstupuje do terminální fáze. 

Co se týká výdajové stránky státního rozpočtu, tak velkou váhu mají veřejné zakázky (více už má jen Bulharsko), jež jsou předražené o desítky procent a tři čtvrtiny eurodotací jdou na různá "Čapí hnízda". 

Fiskální a hospodářská politika ČR nastavená ještě chemikem Kalouskem vedla k "ztracené desetiletce" a je neudržitelná, shodují se konzultovaní ekonomové. Přesto ji bývalá koaliční vláda prolongovala s mírnými kosmetickými úpravami a ČR se stala rozvojovou zemí, která nemá pod kontrolou většinu své ekonomiky a příjmy obyvatelstva po několik let nedosáhly hodnot rozvinuté země. 

Přitom po uzavření tunelů by mohly mzdy a penze být dvojnásobné, jak prosazoval prezidentský kandidát Josef Toman a byl oligarchií se zavázanou byrokracií ze soutěže zřejmě podvodně vyřazen. Kdo ohlídá lithium a další biliony z válečných reparací tak není vůbec jasné, o jmenování Bankovní rady ČNB a demokratizaci emise peněz s následným snížením daní ani nemluvě.

"Musíme počítat s tím, že přijdou větší finanční problémy. Teď jsme finanční záležitosti trošku maskovali tím, že jsme se zabývali dalšími záležitostmi. Plánované zvýšení úrokových sazeb v USA může přivodit další finanční problémy, co se týče obligací. Obávám se, že k těm krizím, jimž čelíme, přijde i větší finanční problém,“ odhaduje americký analytik žijící v ČR Erik Best.

Není ovšem přesvědčen o tom, že případný výrazný projev finančních problémů může utlumit ostatní krize. „Myslím, že naopak to zhorší situaci v jiných záležitostech, protože finance jsou základ všeho," podotýká. 

Ekonom George Mansfeld už před časem popsal současné trendy jakožto schodovitý kolaps kapitalismu, jehož dopady na široké vrstvy obyvatel může zmírnit pouze hyperprogresivní daň, později se k němu přidal Picketty. 

Šéfové transnacionálních korporací a jejich nakoupené politické loutky se tomu však v čistě partikulárním zájmu tvrdě brání a prosazují dokonce rovné přímé daně z nerovných příjmů a zvyšování daní nepřímých včetně kontroverzní DPH. 
Paul Craig Roberts označil celou západní ekonomiku za domeček z karet, který by měli Číňané a Rusové v zájmu odvrácení Washingtonem chystané 3. světové války strhnout. Globalizace je podle něj výhodná pouze pro emitenta globální měny a pro všechny ostatní nevýhodná. 
Manažeři ČMA a přípravný výbor Rozhodneme, strana mládí, rozvoje a stability se proto opakovaně obrací na politickou reprezentaci, která vzešla z říjnových všeobecných voleb, s následující výzvou:
I.
 Současná konjunktura české ekonomiky nesmí politikům bránit kritickému pohledu na její kvalitu.
  1. Ekonomika se dostala na hranici svých extenzivních možností, přesto není schopna zajistit rozvoj české společnosti bez dluhů jak soukromých tak státních / veřejných.
  2. Problém tkví v zaostávající produktivitě, což je v mnohém dáno převládajícím charakterem naší ekonomiky. Stávající model není proto udržitelný.
  1. Český ekonomický rozvoj se musí v daleko větší míře opírat o vlastní vývoj a produkci, které nabízí především národní kapitál. Očekáváme, že nová politická reprezentace zohlední analýzy z dosavadního vývoje ekonomiky a masivně a všestranně podpoří ty její části / firmy, které jsou schopny zajistit přidanou hodnotu a produktivitu na nejvyšší evropské a světové úrovni. Jen to je cesta k vyšší životní úrovni obyvatelstva a udržitelnému rozvoji celé české společnosti. 
II. 
Mezinárodní analýzy opakovaně ukazují, že největší zátěží podnikání v naší zemi je nekvalitní fungování státní správy a institucí, a to přesto, že za 20 posledních let vzrostl počet jejich pracovníků o 30 procent. 
Vyzýváme proto, již opakovaně, k nápravě řízení státu, a to v prvním kroku ke snížení počtu státních zaměstnanců například o 70.000. Státní správa tak bude, zcela logicky, nucena fungovat efektivněji a navíc se ušetří cca 40 mld. Kč. 
Uspořené prostředky navrhují signatáři investovat
  • 20 miliard korun do zvýšení kvality školství
  • 10 miliard do navýšení platů zbylých státních zaměstnanců
  • 10 miliard korun Rada expertů navrhuje použít na snížení státního dluhu. 
Tyto investované prostředky garantují zvýšení konkurenceschopnosti ČR do budoucna. Očekáváme, že nová politická reprezentace neodkladně přistoupí k všestrannému zefektivnění fungování státu a jeho struktur.
Za Rozhodneme
Milan Rokytka,
předseda


Žádné komentáře:

Okomentovat